Mycoplasma

Mycoplasma

Mycoplasma genitalium/ Mycoplasma hominis to bakterie przenoszone drogą płciową. Zakażenia bakteriami z rodzaju Mycoplasma bardzo często nie dają początkowo żadnych objawów, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.

Dlatego, bardzo dobrym rozwiązaniem są testy PCR, które oferujemy. Testy charakteryzują się wysoką skutecznością i czułością, co w praktyce oznacza, że uzyskamy właściwy wynik nawet przy niewielkiej ilości materiału do badania.

MYCOPLASMA GENITALIUM – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Przyczyny zakażenia  Objawy Mycoplasmy  Leczenie schorzenia 
Zakażenie bakterią podczas stosunku seksualnego – waginalnego, analnego lub oralnego U kobiet:
– Bakteryjne zapalenie pochwy
– Świąd krocza
– Nietypowe i obfite upławy
– Krwawienia między miesiączkami
– Ból podczas stosunku
Leczenie za pomocą antybiotyków. Kuracja trwa do dwóch tygodni.
W mniejszym stopniu ryzyko zakażenia poprzez używanie wspólnych przedmiotów higienicznych np. ręcznika U mężczyzn:
– Ropna wydzielina z cewki moczowej
– Pieczenie i świąd
– Ból podczas oddawania moczu
– Ból podczas stosunku
Leczenie za pomocą antybiotyków. Kuracja trwa do dwóch tygodni.

Zakażenie Mycoplasma

Nierzadko zakażenie Mycoplasma genitalium/ hominis współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W szczególności – chlamydiozą, zakażeniem Ureaplasma urealyticum, Ureaplasma parvum oraz Gardnerella vaginalis. Główną drogą zakażenia są kontakty płciowe, najbardziej niebezpieczne są przygodne stosunki bez zabezpieczenia prezerwatywą. Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi poprzez kontakty pośrednie, a mianowicie poprzez używanie tych samych ręczników lub innych środków higieny osobistej (pościel, bielizna).

Mycoplasma u kobiet

U kobiet zakażenie dotyczy szyjki macicy i/lub cewki moczowej, co prowadzi bezpośrednio do rozwoju silnego stanu zapalnego. Większość zakażonych pacjentek nie podaje żadnych niepokojących objawów. W przypadku objawowego przebiegu infekcji symptomy są podobne do występujących w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie chlamydiozy i zakażenia Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum (miernie nasilone upławy, krwawienia w trakcie i pomiędzy miesiączkami, świąd i szczypanie w cewce moczowej). U kobiet ciężarnych istnieje ryzyko przeniesienia infekcji na płód. Nieleczone zakażenie u kobiet rozprzestrzenia się na narządy miednicy mniejszej, prowadząc do zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków (jajników, jajowodów i przymacicza) oraz zapalenia otrzewnej. Te groźne powikłania doprowadzają do rozwoju bezpłodności, porodu przedwczesnego, poronień bądź ciąży pozamacicznej.

Mycoplasma u mężczyzn

U mężczyzn zakażenie przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Choroba rzadko daje symptomy. W przypadku objawowego przebiegu dolegliwości są podobne do występujących w chlamydiozie i zakażeniu Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum. Najczęstsze z nich to śluzowy, wodnisty, śluzowo ropny bądź ropny wyciek z cewki moczowej oraz objawy świadczące o zapaleniu błony śluzowej cewki moczowej. Należą do nich pieczenie lub szczypanie w cewce moczowej, dyskomfort bądź ból podczas oddawania moczu, uczucie szczypania, mrowienia lub pieczenia u ujściu zewnętrznym cewki. Przy zajęciu najądrzy i gruczołu krokowego istnieje ryzyko rozwoju bezpłodności.

Powikłania nieleczonej Mycoplasmy

Nieleczona infekcja Mycoplasma genitalium/hominis prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, – w tym do bezpłodności. Zakażenie bakteriami rodzaju Mycoplasma stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zakażenia cewki moczowej oraz zapalenia najądrza i gruczołu krokowego u mężczyzn. Niekiedy towarzyszy ona także bakteryjnemu zapaleniu pochwy u kobiet.

U kobiet z kolei schorzenie to może skutkować zapaleniem szyjki macicy oraz narządów miednicy. Mycoplasma genitalium/hominis może także doprowadzić do bezpłodności, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Bagatelizowanie Mycoplasmy w ciąży prowadzi do poważnych powikłań, w tym przedwczesnego porodu lub poronienia. Natomiast nieleczona Mycoplasma, która zbiegnie się z zapłodnieniem, uniemożliwi prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i będzie powodem rozwoju ciąży pozamacicznej.

Jakie są objawy Mycoplasma 

Podobnie jak w przypadku wielu chorób przenoszonych drogą płciową, także zakażenie Mycoplasma genitalium/hominis przebiega bezobjawowo, dlatego większość zakażonych bakterią osób nie zdaje sobie nawet sprawy z infekcji. Jedyną szansą na zdiagnozowanie schorzenia jest przeprowadzenie badania w kierunku chorób wenerycznych.

Jeśli w następstwie infekcji pojawią się objawy, wówczas związane są one zazwyczaj z zapaleniem cewki moczowej. U zainfekowanych kobiet może pojawić się uczucie świądu i bólu pochwy podczas stosunków oraz bólu w trakcie oddawania moczu.

Wśród innych objawów wymienia się:

  • świąd i pieczenie okolic krocza,
  • nietypowe i częste upławy,
  • krwawienie pomiędzy miesiączkami,
  • wyciek z cewki moczowej u mężczyzn.